Ühisrahastus on ettevõttele hea alternatiiv pangalaenule ja riskikapitalile

Ühisrahastus on ettevõttele hea alternatiiv pangalaenule ja riskikapitalile
Autor

Ühisrahastus on kõige kiiremini kasvav kapitali kaasamise viis viimastel aastatel. See võimaldab kokku viia väikesed kiiresti arenevad idufirmad ja investorid, kes varasemalt börsi kaudu vaid suurettevõteteni jõudsid.

Aasta jooksul on läbi Eesti esimese ja ainsa osaluspõhise ühisrahastusplatvormi Fundwise edukalt investeeringuid kaasanud üheksa ettevõtet – toiduainetööstusest mängufirmadeni.

Fundwise keskendubki investorite leidmisele väiksematesse ettevõtetesse.

„See on võimalus neile ettevõtetele, kes ei ole kogu aeg avalikkuse ja meedia huviorbiidis, kelle peale investor muidu ei tuleks. Lisaks annab see väikeinvestorile julgust, kui näeb, kes on ettevõttesse veel investeerinud,“ rääkis Fundwise’i käivitamisel platvormi toetaja Swedbank Eesti tegevjuht Robert Kitt.

Investeerida saab alates 52-300 eurost, mille vastu investor saab osaluse ettevõttes. Investeering kantakse kampaania ajaks loodud erikontole,  raha ei saa kasutada enne kampaania edukat lõppu. Kui kampaania käigus vajaminevat summat ei kogune, saavad investorid raha tagasi. Rahaga koos saab ettevõte ka investori teadmised ja võrgustiku, see on vahest arenguhüppeks olulisemgi.

Taotluse võivad esitada iga valdkonna ettevõtted

Rahastuseks sobivad kõikvõimalikud ettevõtted – tootedisain, jagamismajanduse algatused, mahetootmisega tegelejad, energiasektor, IT-lahendused, mängutööstus jne.

Arro Keraamika kampaania tõi kokku rekordarvu investoreid - 116! Ja kogutud investeering oli samuti muljetavaldav - 75 802 eurot. Kampaania lõppedes võtsid ettevõtte asutajad Liisu Arro ja Eero Talvistu ette käigu Portugali nõudetehasesse Vista Alegre, kus Arro Keraamika kõrgekvaliteediline nõudesari valmib ning jõuludeks juba Eestis poelettidele jõuab

Arro Keraamika kampaania tõi kokku rekordarvu investoreid – 116! Ja kogutud investeering oli samuti muljetavaldav – 75 802 eurot. Kampaania lõppedes võtsid ettevõtte asutajad Liisu Arro ja Eero Talvistu ette käigu Portugali nõudetehasesse Vista Alegre, kus Arro Keraamika kõrgekvaliteediline nõudesari valmib ning jõuludeks juba Eestis poelettidele jõuab

Esimese sammuna tuleb Fundwise’ile saata oma idee ja raha kaasamise soov info@fundwise.me. Et ideest saaks kampaania, tuleb ettevõttel endal palju eeltööd teha, sest nõrga stardipositsiooni korral ei tule rahastajad ideega kaasa. Nii strateegia kui meeskond peavad olema head.

On olnud ka ettevõtteid, mis on veel liiga toored kampaania alustamiseks – kas on ettevõte ise alles liiga algfaasis, meeskonnas puudub turunduskompetents vms. Mis ei tähenda muidugi, et nad tulevikus osaleda ei saaks  – see annab võimaluse oma strateegia ja äriplaani lihtsalt paremini läbi mõelda või tiimi rohkem liikmeid otsida. Ettevõtteile on Fundwise ühtlasi ka kiireim viis raha kaasamiseks, sest keskmine kampaania pikkus on 30–45 päeva, mille jooksul:

  1. ettevõtte avaldab oma kampaania: tutvustuse, äriplaani ja raha kaasamise soovi
  2. investorid tutvuvad kampaaniaga ja suhtlevad ettevõtte juhtkonnaga Fundwise’i foorumis
  3. investorid otsustavad investeerida ja kannavad raha vahekontole
  4. kui kampaania õnnestus, saavad investorid osanikeks ja ettevõte saab rahaKampaaniate osas Fundwise ettevõtetele piiranguid ei sea, vaid annab oma kogemuste põhjal soovitusi, kuidas kampaaniat nähtavamaks teha. Ja ka investeeringu miinimumsumma on iga ettevõtte enda määrata, soovituslik on hoida see võimalikult madal.

Muidugi üks kitsaskoht on ka – rahastuse piirmäär. Eesti regulatsioonid võimaldavad praegu avalikult kaasata kuni 100 000 eurot. Soomes ja Rootsis on piirmäärad kõrgemad – avaliku kampaaniaga saab Soomes kaasata 1,5 ja Rootsis kuni 2,5 miljonit eurot.

Eestis on üle 100 000 eurose kapitali kaasamine praegu võimalik kinnise kampaaniaga, mis jõuab vaid väga hoolikalt valitud 149 investorini. See võtab ettevõtetelt samas oma idee avaliku turundamise ja turu testimise võimaluse. Siiski on ka Eestis lähiajal 100 000 eurose piirmäära tõstmine plaanis, tõenäoliselt juhtub see juba järgmisel aastal.

Rohkem infot:
https://fundwise.me/

Share

Jäta oma kommentaar

Your email address will not be published. Required fields are marked *